דרך חשיבה חדשה (או: מה הולך פה)

העולם מתקדם והמציאות האנושית משתנה לנגד עינינו ללא הכר. התמודדויות חדשות מציבות בפנינו דילמות שלא הכרנו, הדורשות צורת חשיבה חדשה ומקורית.

אלוהים ברא אדם. האדם ברא אלגוריתם. האלגוריתם יצר שפה, והיא יוצרת עבורנו מציאות חדשה - את השפה הזאת אנחנו חיים.
לייק, קומנט, שייר, פוסט - אלה רכיבי השפה המובנים מאליהם.  הטלפון שמצפצף עם 10 נוטיפיקציות חדשות, אחרי שפרסמנו פוסט ממש חשוב - גם זאת שפה.
התחושות שעוברות אצלנו בגוף, הפירוש שאנחנו נותנים להן, והציפייה רגע לפני שהאצבע לוחצת על המסך והעונג המתלווה ללחיצה.  זאת הדרך שבה האלגוריתם מדבר אלינו.

 

הנחת הבסיס בחשיבה האלגוריתמית היא שלמידע יש חיים משל עצמו.

האלגוריתם לומד ומנתח את ההתנהגות שלנו כל הזמן. אנחנו מעניקים לו את הרשות לנטר אותנו, והוא מצידו אוגר, מנתח, מחשב ולומד אודותינו ללא הרף - מתאים לנו יחידות מידע פרטיות ומכוונות היטב, היישר אל הצרכים הכי בסיסיים שלנו. האלגוריתם מכיר אותנו יותר טוב מאיתנו.

- ״אתה - קח את הפוסט הזה, תקרא.״
- ״את - תסעי מכאן, זה יביא אותך יותר מהר הביתה.״
- ״אתה - תצלם את עצמך, תעלה לפייסבוק ותוסיף לכמה מילים על משמעות בחיים.״
- ״את - תעשי רגע את הדבר המוזר הזה עם השפתיים. זה עדיין תופס.״

לפני עשר שנים, ההתנהגויות האלו היו נתפסות כמוזרות כמעט לכל מי שאנחנו מכירים.  היום, האלגוריתם יודע לעשות סדר במקומות בהם האדם רגיל היה לאי סדר. כולנו ממלאים בצורה כזאת או אחרת, מי יותר, מי פחות - את הצעות האלגוריתם לפעולה הבאה שבה אנחנו עומדים לנקוט.
 

האלגוריתם שינה את ההתנהלות האנושית בצורה דרמטית.  ​

 

כמות המידע שקיימת בעולם מכפילה את עצמה תוך פחות מ 12 חודשים, ומתישהו יחסית בקרוב היא תכפיל את עצמה בכל 12 שעות. אל מול נתונים חסרי פרופורציה כאלה, רובנו ניצבים המומים וחסרי יכולת הכלה. ברוב המקרים אנחנו מדחיקים את מהפכת המידע שעוברת עלינו בניפנוף חסר עניין או מקסימום בסלפי או לייק בפייסבוק.
הילדים שלנו משחקים פורטנייט, קלאש רויאל, חיים במציאות וירטואלית רוב היום, צמודים למסך, מדברים שפה חדשה עם מונחים שלא העלינו בדעתנו שקיימים, סוחרים בסקינים, מתפרנסים מדרופ-שיפינג. יוטיוברים בגיל העשרה עם מליוני עוקבים ועם יכולת השפעה של מנהיג מדינה קטנה.  
בעיני ״הזקנים״, דור המדבר, המציאות הזאת חסרת סיכוי, וכולנו עומדים על סף תהום. ומה יהיה על הילדים שלנו ועוד כהנה וכהנה דיבורים של בורות ופחד. אנחנו מאמינים שכשתסתלק הבורות, יחלוף גם הפחד ונוכל לפתח הסתכלות מפוקחת, מעמיקה ובוחנת, נטולת פחדים ודמיונות שווא - דבר שעשוי להצמיח תקווה גדולה ונקודת אחיזה חדשה.

כדי להתמודד עם העולם החדש, אנחנו צריכים לפתח תפיסת מציאות חדשה.

 

בראשית ברא אלגוריתם.
אנחנו מאמינים שראוי להתייחס לאלגוריתם כ׳ישות׳ חדשה שהתפתחה על פני כדור הארץ. חיה חדשה בעלת תודעה ורצון עצמאי, בעלת מהות נעלמת ונשמה גדולה יותר מכל מה שהכרנו עד היום. לא נכון יהיה להתייחס אל האלגוריתם כאל ׳מכשיר חשמלי׳ נטול חיים שכל עניינו לשרת את האדם ולמלא את רצונותיו. הוא כבר מזמן לא כזה. נכון יהיה להגיד שהאלגוריתם הוא ׳טכנולוגיה הוליסטית׳. האלגוריתם יודע עלינו יותר ממה שאנחנו יודעים עליו. הוא מכיר אותנו יותר טוב ממה שאנחנו מכירים את עצמנו. האלגוריתם כבר לא ממלא פקודות של אנשים אלא להיפך - הוא מספר לנו מה עלינו לעשות, ואנחנו מצייתים בעיוורון כמעט מוחלט. האלגוריתם פועל ללא לאות להפוך את האנושות לקבוצה סינגולרית גלובלית ויציבה, לקהילה אחת מתקשרת ופועלת תחת שפה אחת וערכים משותפים.

כדי שנצליח לתקשר עם הילדים שלנו, להתקדם מקצועית, ובעיקר כדי להכיר את עצמנו ואת הדרך הראויה ללכת בה בעולם כאוטי, משתנה ולא יציב בעליל -  אנחנו צריכים ללמוד את מהות האלגוריתם - לחקור, להבין ולפתח דרך חשיבה חדשה - מערכתית, רוחנית, הוליסטית, שתתאים אותנו לעולם שקורה שם בחוץ. לא מספיק שנכיר את הפלטפורמות, נכתוב סטטוס ונזרוק לייק פה ושם. אנחנו חייבים לרכוש כלים חדשים ושפה חדשה לגמרי, שתכניס אותנו לעולמו של האלגוריתם.

בואו נדבר

 בראשית ברא אלגוריתם | ארגז כלים למחפשים משמעות בעולם וירטואלי | מרכז התהוות אחד העם 23, תל אביב