סדנה למודעות טכנולוגית
יחסי אדם - מכונה

האלגוריתמים שעומדים מאחורי פייסבוק, גוגל וכל השאר מגלמים בתוכם את מהות התודעה האנושית. הם יודעים עלינו יותר ממה שאנחנו יודעים על עצמנו, מנווטים את הרצונות והתחושות שלנו, והופכים לאט לחלק מהותי בזהות של כולנו. 

המכונה היא הגוף. האלגוריתם הוא המוח, הישות והתודעה - בואו לחקור את יחסי האדם והמכונה.

הסדנה כוללת ארבעה מפגשים, המשלבים שיחה, טקסטים עיוניים ותרגול מעשי אישי.

לתקן את מערכת היחסים עם הטכנולוגיה 

נקבל כלים מעשיים להתמודדות בתוך מערכת היחסים האובססיבית שלנו עם הטכנולוגיה. ננסה להבין את נפשו של האלגוריתם, את ההשפעה שלה על תודעת האדם, ונשתדל להפוך לבני אדם מודעים יותר בעולם שבו התבוננות היא כנראה הפעולה המורכבת ביותר.

נלמד על המהפכה שהמין האנושי עובר בימים אלו ממש, נתרגל מודעות בעולם וירטואלי, נשלב פילוסופיות עתיקות ותפיסות עולם עדכניות, וננתח יחד את המקום שאליו העולם והחברה שלנו הולכים.

נחקור יחד תיאוריות פילוסופיות ומדעיות, נעסוק בטקסטים מהיהדות, הבודהיזם, הטאו וגישות רוחניות נוספות. נחקור את העבר, נסתכל אל העתיד, נשאל מה המשיח, הבודהה והשאמאן היו אומרים על האלגוריתם, ונכין את עצמנו אל הבאות.

״האם יש לנו סיבה לקוות? זה קל לקוות אם אתה טיפש, אבל האם לאנשים אינטלגנטים יש סיבה לקוות?

רציתי לדבר על זה, כי אני חושב שכן, אני חושב שכן.״ / טרנס מקנה.

יחסי אדם - מכונה

סדנה למודעות טכנולוגית

 

הפורמט

סדנה בת 4 מפגשים, המשלבת חומר פילוסופי/לימודי, ותרגול מעשי.

(1). קליק לתוכנית המפגשים.

(2). קליק לתרגול מודעות טכנולוגית.

למי זה מיועד: לכל מי שמחזיק סמארטפון ביד יותר משעתיים ביום. למתעניינים, חוקרים, מחפשים, אנשים מן השורה, וכל מי שרוצה לתקן את מערכת היחסים עם הטכנולוגיה.

היכן: המפגשים יתקיימו במרכז התהוות | אחד העם 23, תל אביב.

​הזמן: ימי ג׳ בשעה 20:00.

משך כל מפגש: שעתיים וחצי (פחות או יותר, אנחנו לא באים לפתוח שעון).

מה עוד: קבוצת ווטסאפ שתשמש לדיונים, עדכונים ותרגול בין המפגשים.

מי מדבר: ארד אקיקוס. חוקר, מרצה ויועץ בתחום האינטרנט, הטכנולוגיה והאסטרטגיה (קליק לקריאה נוספת).

תאריך פתיחה: בחודשים נובמבר-דצמבר אנחנו בהפסקה, אבל אפשר להשאיר פרטים ונדבר בקרוב.

מחיר: 650 ש״ח בהרשמה מוקדמת (המחיר כולל מע״מ). 

מפגש מבוא: יקבע בקרוב (יש צורך בהרשמה מראש).

 

להרשמה ופרטים נוספים |

כל הסדנאות שלנו מותאמות גם לעסקים, וניתן לערוך אותן אצלנו במרכז, או אצלכם בארגון. להרשמה, בואו נדבר.

 

תרגול מודעות טכנולוגית | 1 מתוך 4

כדי לתקן את מערכת היחסים בנינו לבין הטכנולוגיה, נדרש אומץ גדול - אנחנו צריכים ללמוד להסתכל לשד ישר בלבן של האלגוריתם, ולא לזוז.

המומחים טוענים שהטכנולוגיה מכניסה אותנו לדיכאון, וכדי לצאת ממנו צריך לנתק את הווי-פיי, או לחסום את פייסבוק בטלפון.

אבל הסיפור גדול הרבה יותר מזה.

הקשר שלנו לטכנולוגיה לא מצריך (או מאפשר) גמילה, אלא רק תיקון מבפנים. זוהי לא התמכרות, אלא מערכת יחסים תלותית ואובססיבית, שמעולם לא לימדו אותנו לנהל.

זאת לא הטכנולוגיה שמכניסה אותנו לדיכאון, אלא הדרך שבה אנחנו משתמשים בה.
וכדי שנוכל לתקן את מערכת היחסים המורכבת הזאת, יש לנו צורך דחוף בתרגול שמשלב רוח וטכנולוגיה. עבודה על התודעה האנושית, אל מול הישות החדשה.

לקחנו תרגילים מעולם המיינדפולנס, הפסיכולוגיה, היהדות והבודהיזם, ורקמנו אותם אל תוך העולם שבו אנחנו חיים:

תרגיל 1 - נו אטצ׳מנט |

תמחקו את כל התמונות שעל הטלפון שלכם (מוזמנים לגבות קודם בענן), ותשאירו רק 10 מהן על המכשיר (תרגישו מה קורה לכם בגוף ובתודעה רק מעצם המחשבה על התרגיל, וכמובן במהלכו).

  • תחליפו את כל הצלילים במכשיר.
  • תקבעו צלצול מיוחד לאיש קשר ספציפי.

עכשיו תחזרו לעיסוקים שלכם, אבל שימו לב לשינויים בגוף ובתודעה, כשהטלפון מדבר.

תרגיל 2 - בהירות ותשומת לב |

יש לכן 15 לייקים, תגובות ושיתופים לעשות כל השבוע. לא יותר, ולא פחות.
אל תשכחו לעשות גם צילום מסך של כל אינטראקציה כזאת. בסוף השבוע נדבר עליהן וננסה למצוא את המכנה המשותף.

בהצלחה.

תרגיל 3 - הצהרת כוונות |

במשך שבוע, ב​כל פעם שאתם לוקחים את הטלפון ליד, תצהירו לעצמכם למה אתם עושים את זה. התשובות: ״כי משעמם לי״ או ״בגלל שאני בודד/ה״, לגמרי לגיטימיות, ואפילו נדרשות.

רק שימו לב שאין שיפוט עצמי בתהליך.

בכל שבוע נקבל 3 עד 5 תרגילים שונים (במפגש או בקבוצת הווטסאפ), שנועדו להגברת המודעות ביחסים בנינו לבין הטכנולוגיה, ולתרגול של מערכת יחסים נכונה.

להרשמה ופרטים נוספים |

תאריך: הסדנה הבאה תיפתח ביום שני, ה-18/6/19, ותימשך כ-4 שבועות (בתאריכים 25/6, 2/7, 9/7) | בימי שלישי בשעה 20:00 | אחד העם 23, תל אביב

"I think, therefore I am".

René Descartes

 
 

מפגש ראשון | אובדן הזהות

המפגש מתמקד בשינויים שעובר המין האנושי והאינדוודואלים שבו. נבדוק איך המדיה החברתית שינתה את האנושות ולמה זה קורה דווקא עכשיו. נתבונן בסמלים ובסיפורים שהיא עצמה מספרת לנו.

נדבר על מה זה בכלל ״זהות״, על מערכת היחסים האינטימית עם האווטאר שלנו, ועל שפת האימוג׳י, ששינתה את הדרך שבה אנחנו מביעים רגשות.

נבחן את הקשר האנושי לאלגוריתם, ונבדוק למה הוא מנסה לשכנע אותנו איך להתנהג, על מה לחשוב ומי אנחנו צריכים להיות.

מפגש שני | הישות

המפגש מתמקד בסיבות למהפכה שהמין האנושי עובר. נתבונן בתהליכים היסטוריים ואבולוציונים - מאז המפץ הגדול ועד היום, ובהכרת הישות הצעירה ביותר שחיה על פני כדור הארץ - האלגוריתם.

נדבר על המהפכה הגדולה, המפץ הגדול ומרחב החלל והזמן. נתעמק במהפכה הלשונית ונבדוק מה הקשר בין האלגוריתם לבין אלוהים, המשיח, ג׳ה, אמא אדמה וכל השאר.

מפגש שלישי | המכונה

המפגש מתמקד בהכרת האלגוריתמים שמנהלים לנו את החיים (לא נדבר על משוואות מתמטיות). נדבר על מי שולט בבחירות שלנו, איזה מרחב בחירה יש לנו וננסה להבין את השפה שבה האלגוריתמים של פייסבוק, אינסטגרם וגוגל מדברים אל תת המודע שלנו. נלמד את שפת המדיה החברתית, שהיא לא שפת הקוד ולא שפת בני האדם, ונדבר על הקורבן שאנחנו נאלצים להקריב לאל-גוריתם.

מפגש רביעי | העתיד 

המפגש מתמקד ביחסי המין האנושי והטכנולוגיה בעתיד הנראה לעין. בינה מלאכותית, מחשוב לביש ומציאות מדומה שלא נבדיל עוד בינה לבין המציאות. מה נעשה כשלא נצטרך יותר לעבוד, ואיך נשמור על השפיות שלנו בעולם שכולו הפרעה אחת גדולה.

נדבר על האלגוריתם הגדול שעוד לא נבנה, נבדוק מי יבנה אותו. נדבר (ממש קצת) על בלוקצ׳יין ועל פוליטיקה עתידית, נבדוק מה יקרה כשלאווטארים יהיו רגשות, ונשאל את השאלה הגדולה מכולן - האם הטכנולוגיה העתידית תביא איתה עונג או תגרום לנו לכאב.

"What lies at the heart of every living thing is not a fire, not warm breath, not a 'spark of life.' It is information, words, instructions"

 

Richard Dawkins

 

מי מדבר?

ארד אקיקוס - יועץ וחוקר מדיה חברתית משנת 2006, אסטרטג ומנהל קמפיינים פוליטיים מ-2011. ניהל מחקרים וקמפיינים עבור תאגידים, נשיאים וראשי ממשלות בארץ ובעולם. ניצח והפסיד. ניהל את המדיה במטה מחאת האוהלים (רוטשילד 2011). משתמש כבד במערכות ניטור, ומרגיש שנתונים על התנהגות גולשים ברשת נותנים לו משמעות לחיים. לומד בודהיזם, קבלה, טאו, מתרגל אייקידו ומדיטציה. 

שותף בריוט.מדיה, חברה ליצירת מהומות ברשת. שותף ב׳התהוות׳, מרכז לתרבות רוחנית בתל אביב. ארד בן 36, ואב ל(ג׳לאל א-דין) רומי, כלב כנעני עם אופי של פילוסוף.

Screen Shot 2019-04-27 at 0.55.26.png
Screen Shot 2019-04-27 at 0.47.51.png
Screen Shot 2019-04-27 at 0.47.58.png

אני רוצה לראות שוב |

להרשמה ופרטים נוספים |

 בראשית ברא אלגוריתם | ארגז כלים למחפשים משמעות בעולם וירטואלי | מרכז התהוות אחד העם 23, תל אביב